Prvý november

Autor: Miriam Volaříková | 4.11.2015 o 3:41 | Karma článku: 2,00 | Prečítané:  274x

Spomienka na prvý november sa dostavuje načas, inokedy nie a s dátumom sedieť nemusí.Nejde totiž až tak o presnosť,ako o pocit a to, čo ostáva, aj keď už dávno nie je. Minulosť je neživá len dovtedy,kým sa nevynorí ako spomienka.

 Je to už desiaty krát. Bude oslava narodením, so všetkým,čo by nemalo chýbať. Byť starostlivou mamou znamená rozdávať zo seba to najlepšie. Priam prekypovať láskou. Pre svojich najbližších.

 Tak ako dnes ráno, ešte pred piatou, keď som vstala. Prvá chvíľa ticha a svetlo v tomto prípade skororannej lampy. Niekoľko minút len tak v posteli, s prvými myšlienkami dňa.Plány, čo a ako urobiť.Aby to bolo fajn.Potom,po rýchlej hygiene, stále v teplom a mäkkom pyžame, ďalší fantastický pocit z tej už skutočnej rannej polotmy. Zas úžasná hmla. Hustá. Vnímam tie nezabudnuteľné obrazy vonkajšieho sveta, zo seba-cestou do kuchyne. A to ticho, keď tie moje štyri mláďatá ešte stále spia. Nepočuteľne v super pohodlnej nálade, opatrne ako pri pohybe po ľade, vyberám prvú misku..potom ďalšie kuchynské náradie.Je to istý druh tanca.Všetko to varenie a pečenie. Pripravujem veci, žiadne stroje, ktoré žerú elektrinu a svojim technickým pôsobením narobia veľa necitlivého hluku a tlaku. Mixér ku krému skrátka až taký jemný nie je. Neprenáša ľudskú lásku..len ako besný krúti zvoleným nadstavcom..iste, inak zameraní nech pokojne nesúhlasia.No teraz tu ide o výsostne ženské počínanie,navyše v nutnosti dodržať tajomné ticho.Dôležitým môže byť aj moment prekvapenia. Kedy si to stihla? S úsmevom idem ďalej.Hm,ešte voňavé maslo, vanilka, mlieko...pomaly a postupne..dávam do toho moje všetko.

  Pre malého k prvému dvojčísliu. Robím z toho trochu vedu, pripadá mi to magické. Desať rokov.Navyše v tomto čase svätých aj duší..

  Krém to je celá a opäť použijem slovo veda. Sci-fi to je o inom.Jedna jeho časť sa varí, druhá mieša a potom musia splynúť spolu do dokonalej masy. Každý úkon sprevádza priam posvätný pocit sily a toľko prirodzenej nehy a pozornosti.Len aby sa podaril..malé napätie spôsobuje moja obľúbená vlastnosť. Som zodpovedná. Laxný prístup by zaručene spôsobil niečo nedokonalé..hovorím si, keď so zatajeným dychom vyrábam tú obyčajnú sladkú dobrotu, tak, aby len tak "niečím" nebola. Zabudla som na kávu. Áno,tá mi do toho celého krásne vonia. A zohrieva. Všetko prúdi a ja som šťastná. Vďačná, že ho mám a môžem mu vyrábať torty. Tešiť sa z toho ako im potom chutí..Pravé mamy musia vedieť, že sú kúzelníčky z krajín mimo tohto sveta a môžu premieňať všetko to, čo v sebe májú do darov. Samozrejme,celý proces som si nesmierne užila až do konca.A mám opäť jednu spomienku do zbierky. Ostáva skúsenosť. Ktovie komu sa raz môže zísť. Možno mojej dcére, keď ju budem učiť prvý koláč.Aby vedela, že záleží na pocite,ktorý má..tým totiž svoju prácu ochutí pre všetkých rovnako ako seba..

Tak ako ja dnes ráno prvého novembra.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?